Τα μαθήματα της ειδικότητας Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών παρουσιάζονται στους παρακάτω πίνακες:

Σύμφωνα με το Φ.Ε.Κ. 1567, τ.Β’, 2-6-2016 τα μαθήματα Τομέα που παρακολουθούν οι μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας στη Β’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑ.Λ. έχουν ως εξής:

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Αρχές Λογιστικής 3Θ+3Ε
2. Εισαγωγή στο Μάρκετινγκ
3. Θεωρία Τουρισμού και Εφαρμογές 3E
4. Εισαγωγή στην Εφοδιαστική (Logistics)
5. Χρηματοπιστωτικές Συναλλαγές – Λογιστικά Φύλλα (EXCEL)
6. Στοιχεία Δικαίου (Αστικό- Εμπορικό – Εργατικό- Τουριστικό)
7. Οικονομικά Μαθηματικά & Στατιστική
8. Αγγλικά Τομέα
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 23 ΩΡΕΣ

Θ: Θεωρία      Ε: Εργαστήριο

Σύμφωνα με το Φ.Ε.Κ. 1426, τ.Β’, 26-4-2017 και το Φ.Ε.Κ. 2122, τ.Β’, 8-6-2018 τα μαθήματα Ειδικότητας Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών που παρακολουθούν οι μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας στη Γ’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑ.Λ. έχουν ως εξής:

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Αρχές Οικονομικής Θεωρίας
2. Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης
3. Σύγχρονο Περιβάλλον Γραφείου 2Θ+2Ε
4. Φορολογική Πρακτική 2Θ+4Ε
5. Λογιστικές Εφαρμογές
6. Επικοινωνία και Δημόσιες Σχέσεις
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 23 ΩΡΕΣ

Θ: Θεωρία      Ε: Εργαστήριο

Ο υπάλληλος οικονομικών και διοικητικών υπηρεσιών μπορεί να απασχοληθεί κυρίως σε οικονομικές υπηρεσίες Υπουργείων, τράπεζες, εταιρείες και λογιστικά γραφεία, χρηματιστηριακά γραφεία, ασφαλιστικά ταμεία, κ.α.

• Συγκεκριμένα, ο απόφοιτος της ειδικότητας μπορεί να εργαστεί ως υπάλληλος οικονομικών υπηρεσιών με αρμοδιότητες:
    – να τηρεί λογιστικά βιβλία Α’ κατηγορίας και ΚΒΣ
    – εκδίδει, συγκεντρώνει, ελέγχει και κωδικοποιεί τα παραστατικά του λογιστηρίου της Οικονομικής μονάδας σύμφωνα με τις διατάξεις του ΚΒΣ
    – παρακολουθεί την κίνηση λογαριασμών των πελατών
    – φροντίζει να εισπράττει λογαριασμούς και να εξοφλεί οφειλές
    – διεκπεραιώνει τραπεζικές εργασίες καιθώς και εργασίες σχετικές με τα ασφαλιστικά ταμεία
    – παρακολουθεί τα αποθέματα διαφόρων αγαθών
    – συμμετέχει στη διενέργεια απογραφής και στην κατάρτηση προϋπολογισμού της οικονομικής μονάδας
  • Μπορεί επίσης να απασχοληθεί ως υπάλληλος διοικητικών υπηρεσιών με αρμοδιότητες να:
    – συντάσσει, δακτυλογραφεί και διεκπεραιώνει αλληλογραφία, εκθέσεις, αναφορές και κάθε είδους έντυπα
    – ταξινομεί και αρχειοθετεί εισερχόμενα και εξερχόμενα έγγραφα
    – οργανώνει και διεκπεραιώνει συσκέψεις, ταξίδια, συναντήσεις και συνεντεύξεις ανωτέρων στελεχών
    – συγκεντρώνει οικονομικές πληροφορίες από όλα τα τμήματα
    – διεκπεραιώνει δραστηριότητες δημοσίων σχέσεων κ.α.

Δείτε τα σχετικά videos: