Τμήμα: Α1
Τίτλος της ερευνητικής εργασίας: Η ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ (BULLYING), ΠΡΟΛΗΨΗ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ.

Σκοπός της έρευνας είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με το θέμα της σχολικής βίας που δυστυχώς απασχολεί όλο και πιο συχνά σήμερα τις σχολικές κοινότητες.

Τα ερευνητικά ερωτήματα που τίθενται είναι τα ακόλουθα:
1) Ποια περιστατικά αποτελούν εκδηλώσεις σχολικής βίας και ποια όχι.
2) Ποιες είναι πραγματικές αιτίες που οδηγούν στην εμφάνιση τέτοιων περιστατικών;
3) Ποιοι τρόποι υπάρχουν, ώστε να υπάρξει πρόληψη εμφάνισης βίαιων συμπεριφορών στο σχολείο;
4) Ποιοι είναι οι ενδεδειγμένοι και συνιστώμενοι τρόποι ώστε να αντιμετωπιστούν τυχόν περιστατικά σχολικής βίας στο σχολείο;

Τμήμα: Α2
Τίτλος της ερευνητικής εργασίας: ΗΘΙΚΗ ΚΑΙ ΚΩΔΙΚΑΣ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

Σκοπός της ερευνητικής αυτής εργασίας είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών στην σωστή χρήση του διαδικτύου με τη βοήθεια ενός κώδικα δεοντολογίας και ηθικής που δυστυχώς πολλές φορές απουσιάζει σε αυτόν τον χώρο.

Τμήμα: Α3
Τίτλος της ερευνητικής εργασίας: ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ

Σκοπός της ερευνητικής αυτής εργασίας είναι η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με τα ατυχήματα στον αθλητισμό (σωματικά αλλά και στο μηχανοκίνητο αθλητισμό). Τα ερευνητικά ερωτήματα αφορούν: τα είδη των τραυματισμών (με παραδείγματα), την πρόληψη αυτών άλλα και την πρώτη αντιμετώπιση τους. Αφορούν επίσης τα ατυχήματα που συμβαίνουν στον μηχανοκίνητο αθλητισμό.

Τμήμα: Α4
Τίτλος της ερευνητικής εργασίας: ΥΓΙΕΙΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΨΥΧΟΓΕΝΕΙΣ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ

Σκοπός της ερευνητικής αυτής εργασίας είναι η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με την υγιεινή διατροφή και τις ψυχογενείς διατροφικές διαταραχές, ώστε μέσα από την γνώση να εμπεδωθούν σωστές διατροφικές συνήθειες και απόκτηση υγιέστερης και καλύτερης ζωής στην καθημερινότητα τους.

Τμήμα: Α1
Τίτλος της ερευνητικής εργασίας: ΘΑΝΑΤΙΚΗ ΠΟΙΝΗ

Σκοπός της έρευνας είναι η ενημέρωση των μαθητών σχετικά με το νομοθετικό σύστημα, τις ποινές και κυρίως για την θανατική ποινή.

Τα ερευνητικά ερωτήματα που τίθενται είναι τα ακόλουθα:
1) Πρέπει να καταργηθεί η θανατική ποινή σε όλες τις χώρες ή όχι.
2) Ποια αδικήματα θα πρέπει να τιμωρούνται με την θανατική ποινή;

Τμήμα: Α2
Τίτλος της ερευνητικής εργασίας: ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Σκοπός της έρευνας είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με το θέμα της μετανάστευσης στην χώρα μας.

1) Για ποιους λόγους εγκαταλείπουν την χώρα τους
2) Θα πρέπει να κλείσουμε τα σύνορά μας;
3) Ποια δικαιώματα έχουν οι μετανάστες;
4) Υπάρχει ρατσισμός απέναντί τους;

Τμήμα: Α4
Τίτλος της ερευνητικής εργασίας: ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΟ & ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ

Σκοπός της ερευνητικής αυτής εργασίας είναι η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με το προσφυγικό και τη μετανάστευση. Τα ερευνητικά ερωτήματα αφορούν: τον ορισμό και τα αίτια του φαινόμενου, τον κοινωνικό αντίκτυπο, την αντιμετώπιση του φαινόμενου σε τοπικό & εθνικό επίπεδο, τα βαθύτερα αίτια αυτής, τους οικονομικούς μετανάστες, τα αποτελέσματα της οικονομικής μετανάστευσης, προβλέψεις για το άμεσο μέλλον ως αποτέλεσμα του προσφυγικού & της μετανάστευσης και τέλος τον αντίκτυπο του φαινόμενου στην ελληνική κοινωνία.

Τμήμα: Α3
Τίτλος της ερευνητικής εργασίας: ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ? ΠΛΗΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΟΧΗ ΚΑΙ ΑΠΟΡΡΟΙΑ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

Σκοπός της ερευνητικής αυτής εργασίας είναι η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με το ρατσισμό και τις ρατσιστικές συμπεριφορές σε γνωστικό επίπεδο και πως αυτό συνδέεται άρρηκτα με την κινητικότητα των λαών σε παγκόσμιο επίπεδο. Τα ερευνητικά ερωτήματα αφορούν: τον ορισμό, τα είδη και τα αίτια του φαινόμενου, τον αντίκτυπο στην κοινωνία και τα προβλήματα στην κοινωνική συνοχή, τους τρόπους αντιμετώπισης, σύνδεση με τους πρόσφυγες, την οικονομική κατάσταση και τη μείωση των θέσεων εργασίας, σύνδεση του φαινόμενου με ακραία φασιστικά κινήματα και οργανώσεις.